خانه / آموزش بازیافت طلا / فرآیندی سبز برای استخراج طلا

فرآیندی سبز برای استخراج طلا

دانشمندان کانادایی با استفاده از سرکه موفق به کشف روش نوینی در استخراج طلا شدند که هزینه کمتری دربردارد و با محیط زیست نیز سازگاری دارد.

 به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از GizMag، یک تیم پژوهشی در دانشگاه ساسکچوان، واقع در کانادا، موفق به پیدا کردن تکنیک تازه‌ای شده‌اند که ارزان است و با محیط زیست نیز سازگاری دارد. بدین ترتیب می‌توان طلاهای به کار رفته در جواهرات و وسایل الکترونیک را بازیافت کرد.

این تیم با استفاده از محلولی که اساسش سرکه است، نشان دادند که تنها با هزینه کردن 47 دلار می‌توان یک کیلوگرم طلا را با 100 لیتر آب فاضلاب قابل استفاده مجدد تولید کرد. این متد با روش‌های کنونی مقایسه می‌شود که در آنها بیش از 1070 دلار هزینه و 5 هزار لیتر آب سمی غیر قابل بازیافت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر اساس گفته‌های استفن فولی، پروفسوری در گروه شیمی این دانشگاه و سرپرست این پژوهش، 80 درصد از 50 میلیون تن (4/5 میلیون تن) زباله الکترونیکی که هر ساله در جهان تولید می‌شود، سر از محل‌های دفن زباله در می‌آورند و این امر تاثیر بسزایی بر محیط زیست و در نتیجه جمعیت اطراف آن دارد.

تنها مشکلی که طلا دارد این است که این فلز یکی از معدود المنت‌های شیمیایی روی کره زمین است که واکنش‌پذیری ناچیزی دارد و این کار را برای حل کردن آن سخت می‌کند. بنابراین روش‌های استاندارد صنعتی کنونی برای حذف طلا از روی ضایعات الکترونیکی، یا استفاده از سیانید بسیار سمی است که غیرقابل بازیافت است یا استفاده از گرمای بسیار زیاد است تا طلا را بسوزاند که در نتیجه این فرآیند گازهای بسیار سمی در هوا آزاد می‌شوند.

تکنیک مقرون به صرفه، غیرسمی و قابل بازیافتی که توسط فلوی و تیمش خلق شده است در نهایت جایگزین هر دوی این روش‌های خطرناک خواهد شد.

فلوی در این‌باره توضیح می‌دهد: «در این تکنیک از ماده شیمیایی استفاده کردیم که به صورت انبوه تولید می‌شود، اسید استیک با تراکم پنج درصد، که همان سرکه است. در نهایت برای کامل کردن روشمان از مقداری اسید و اکسیدان استفاده کردیم».

فلوی از روش توسعه‌یافته به دست تیمش به عنوان سبزترین و زیست‌سازگارترین حلال بعد از آب یاد می‌کند و اضافه می‌کند که این محلول نگرانی‌های زیست‌محیطی کنونی را که همراه با دیگر روش‌های قدیمی استخراج طلا پیش می‌آید، به راحتی از میان می‌برد.

گام بعدی برای این دانشمندان، مشخص کردن شرکای صنعتی است که بتوانند به آنها در پیشبرد این فرآیند کمک کند و از این روش در کاربردهای مقیاس بالا برای بازیافت طلا از مواد حاوی این فلز استفاده کنند. فلوی بر این باور است که در نهایت این تکنیک در استخراج طلا، صنعتی که اکنون متکی بر سدیم سیانید سمی است، نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در طی چند سال گذشته، تیم‌های پژوهشی زیادی در نقاط مختلف جهان دست به توسعه روش‌هایی برای از میان برداشتن یا بازیافت تاثیرات زیست‌محیطی ناشی از استخراج طلا زده‌اند. این تلاش‌ها شامل استفاده از نشاسته ذرت، استخراج طلا از فاضلاب و سیستم بازگیری مجدد جیوه می‌شود.

مترجم: هانا حیدری

منبع خبر: www.ana.ir/news/83608

آموزش بازیافت طلا از قطعات الکترونیک به زبانی ساده ارائه شده از سایت www.goldcom.ir

همچنین بررسی کنید

بازیافت و استخراج طلا از سی پی یو های فیبر مشکی پنتیوم

دانلود رایگان فیلم آموزش بازیافت طلا از سی پی یو فیبر مشکی ابتدا خنک کننده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *