خانه / آموزش بازیافت طلا / تبدیل مس به طلا

تبدیل مس به طلا

خواستم مطلبی جامع و کامل از این موضوع بذارم دیدم زیاده گویی و پرداختن به حاشیه و گفتن حرفهای تخصصی و … فایده ای نداره و بهتره نتیجه تحقیقات رو بذاریم که با یه جستجوی ساده تویه گوگل کلی مطلب در این باره هست و اینکه نمی تونی رمزی یا روشی و علمی که این موضوع رو آموزش میده رو پیدا کنی.

اینکه این موضوع واقعیه یا افسانه یه واقعیته که از دیرباز هم دانشمندان در پی یافتن این مقوله بودن و به آن دست یافته اند.

کیمیاگری-تبدیل مس به طلا؛ واقعی یا تخیلی؟

سال ها بود که دانشمندانی مانند زکریای رازی مدعی شده بودند که می توان مس را به طلا تبدیل کرد و این مسأله به خواست و آرزوی بسیاری از مردم تبدیل شده بود. اینکه این موضوع تا چه اندازه صحت دارد و چقدر انجام شدنی است، انگیزه ای برای تلاش های پیگیرانه جهت رسیدن به طلا شده بود. این شرایط ادامه داشت تا اینکه «مندليف» بالاخره توانست جدولی از عناصر مختلف را با نام «جدول تناوبی» طراحی کند. براساس اطلاعات موجود در این جدول، تبدیل مس به طلا کاملاً غیرممکن بود و همین مسأله سبب شد تا این موضوع برای مدتی طولانی به فراموشی سپرده شود. در این جدول آمده که مس عدد اتمی 29 و طلا عدد اتمی 79 را دارد و این به این معنا است که مس رتبه ای پایین تر از طلا دارد و بنابراین تبدیل شدن این دو عنصر به هم غیر ممکن است.
البته باید در نظر داشت که مس عنصری مقاومی ست و برای تبدیل شدن به طلا لازم است سه پروتون آزاد کند. آزاد شدن سه پروتن به انرژی بالا و هزینه بسیار نیاز دارد که این هزینه از ارزش طلای بدست آمده بیشتر است و بنابراین براساس نظریه مندلیف تبدیل مس به طلا صد در صد غیر ممکن نیست اما با توجه به هزینه و وقت مورد نیاز کار به صرفه ای نیست. و بنابراین تبدیل مس به طلا هم از نظر تئوری و هم از نظر عملی امکان پذیر است.
جالب است بدانید پیش از دهه 80 میلادی یک فیزیکدان روسی که در یک مرکز تحقیقات هسته ای مشغول به کار بود، متوجه شده بود که پوسته ی مسی رآکتور به مرور زمان به طلا تبدیل شده بود و همین تغییر زمینه ای شد تا او بتواند به راهکارهایی برای تبدیل مس به طلا دست پیدا کند. در سال 1980 میلادی هم یک شیمیدان (که در سال 1951 برنده جایزه نوبل شیمی شده بود) توانست از مس مقدار اندکی طلا بدست آورد.
امروزه تبدیل عناصر بهم یکدیگر با کمک شتاب دهنده ها صورت می گیرد. شتاب دهنده ها عناصر را تحت تأثیر میدان مغناطیسی (الکترونیکی) قرار می دهند. این حرکت باعث می شود پروتون ها و نوترون های آزاد شده با هم برخورد کنند و بنابراین عناصر (ایزوتوپ) جدیدی ساخته شوند. این تغییرات با کمک رآکتورهای هسته ای هم امکان پذیر است. البته این تغییرات برای عناصر سنگینی مانند آهن به تغییرات هسته ای بسیار بزرگی در حد «ابرنواختر» احتیاج دارد.
نکته قابل توجه اینکه؛ سنگ‌های معدنی مانند سولفید سرب (گالن)، کربنات سرب (کروسیت) و سولفات سرب (انگلیست) اغلب از عناصری مانند روی، طلا و نقره تشکیل شده اند و بنابراین اگر آنها را خرد کنیم می توانیم با کمک روش های شیمیایی طلا را ز مس جدا کنیم و این همان کیمیاگری است.

 

چین هم که دارای علوم باستانی و کهن زیادی هست ممکنه دست به اینکار زده و یا بدنبال آن باشد.

چرا چین این همه مس می‌خرد؟

آیا این امکان وجود دارد که مس به فلزی ارزشمندتر از طلا و نقره تبدیل شود؟ 

که تیتر خبری می باشد.

 

کلیپ ویدوئی آموزش تبدیل مس به طلا(طلای تقلبی)

اینم کلیپی که میگن مس رو به طلا تبدیل کردیم که البته غیرواقعیه و با این عمل مس به طلا تبدیل نمیشه تنها برنج یا برنز تبدیل میشه و البته میشه برای گول زدن افراد عامی از این روش استفاد کرد و چه بسا برای فریب مردم برای فروش سکه های مسی به جای گنج استفاده می کنند.

 

ابتدا محلولی از سدیم هیدروکسید و پودر روی درست کرده و در حرارت پایین قرار داده و سکه های مسی را در محلول قرار داده پس از مدتی سکه را در حرارت مستقیم شعله اندک زمانی نگه داشته که تغییر رنگ دهند که به رنگ طلایی در می آید.

 

اینم از کشف دانش آموزی با استعداد:

بالاخره کیمیا کشف شد

می دانید که کیمیاگران سال ها به دنبال دو چیز بودند. یکی “کیمیا” یا سنگ فیلسوفان که با آن مس را به طلا تبدیل کنند و دیگری “اکسیر” که با آن جوانی همیشگی و زندگی جاودانه پیدا کنند. امروز پس از سال ها تلاش بالاخره یکی از این دو ماده کشف شده است.

 یک دانش آموز با استعداد موفق شده است “کیمیا” را کشف کند و به وسیله آن مس را به طلا تبدیل کند. این ماده که قرن ها کیمیا گران به دنبال آن بودند، چیزی نیست جز “آلومینیوم”. در واقع با مخلوط کردن مس و آلومینیوم، طی یک “جانشینی دوگانه” با عوض شدن جای C و A مس به طلا تبدیل می شود!

برگرفته  از http://shimyka-na90.blogfa.com  

آموزش بازیافت طلا از قطعات الکترونیک به زبانی ساده ارائه شده از سایت www.goldcom.ir

همچنین بررسی کنید

بازیافت و استخراج طلا از سی پی یو های فیبر مشکی پنتیوم

دانلود رایگان فیلم آموزش بازیافت طلا از سی پی یو فیبر مشکی ابتدا خنک کننده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *